e2rdo e2rdo
10013
BLOG

O nowej "metodzie" badawczej słów kilka

e2rdo e2rdo Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 303

Ekspert Prokuratury Wojskowej zaproponował rewolucyjną "metodę" badawczą polegającą na podłączeniu do odtwarzacza MARS NW studyjnego przetwornika dźwięku klasy High Definition (> 96 kHz częstotliwość próbkowania, > 16 bitów na próbkę). Efekt to z dumą podkreślany rozmiar pliku nagrania wyjściowego wynoszący kilka gigabajtów. Drugi efekt to przyjęte zapewne z radością przez Rosjan dalsze niszczenie oryginalnego nośnika poprzez wykonanie następnej kopii na nowym urządzeniu odtwarzającym.

Wszystko byłoby w porządku gdyby jakość materiału wejściowego nie była ograniczona. Problem polega na tym że parametry techniczne systemu rejestracji głosu MARS BM pozwalają na rejestrację pasma przenoszenia grubo poniżej specyfikacji przetwornika najtańszej dostępnej na rynku karty dźwiękowej !

Standard AC97 został wprowadzony w okolicach 2000 roku. Pozwala on na rejestrację dźwięku w standardzie CD czyli 16 bitów na próbkę z częstotliwością próbkowania 44100 Hz. Oznacza to że każdy nawet najtańszy dostępny po 2000 roku przetwornik cyfrowy pozwala na konwersję i rejestrację dźwięku w zakresie częstotliwości 0 - 22050 Hz czyli grubo powyżej progu ludzkiego słuchu a tym bardziej grubo powyżej zakresu częstotliwości rejestrowanego przez system MARS BM.

Częstotliwość próbkowania oznacza ilość próbek na sekundę przy czym zakres rejestrowanych częstotliwości jest równy połowie częstotliwości próbkowania (zapis pełnej amplitudy fali to 2 próbki).

Z części ekspertyzy opublikowanej przez RFM FM wynika iż nowatorstwo w podejściu do metody kopiowania polegało na podniesieniu zakresu rejestrowanych częstotliwości powyżej 5 kHz. Z tekstu wynika iż częstotliwość próbkowania wcześniej wykonanych kopii CVR była zbyt mała.

Nie podano przy tym parametrów wszystkich cyfrowych kopii jakimi dysponowała zarówno Prokuratura jak i KBWL LP. Jeśli choć jedna kopia jaką dysponował KIES, KBWL LP lub CLKP została zarejestrowana z częstotliwością próbkowania większą niż 11025 Hz zastosowanie innej metody kopiowania było bezcelowe.

Oto parametry z jakimi zarejestrowano nagrania z wieży (na podstawie ekspertyzy KIES opublikowanej przez Prokuraturę):

O nowej "metodzie" badawczej słów kilka

Wątpliwe aby KIES wykonał cyfrowe kopie zapisu rejestratora MARS BM o gorszych parametrach.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Spójrzmy teraz na specyfikację rejestratora MARS-BM:

O nowej "metodzie" badawczej słów kilka

 

 

 

 

 

Zakres częstotliwości dźwięku rejestrowany przez blok wzmacniaczy, zestaw mikrofonów MDM-5 oraz sam rejestrator wynosi 300 - 3400 Hz.

Wnioski są oczywiste:

- Zgodnie ze specyfikacją systemu, rejestrator MARS BM nie rejestrował dźwięku powyżej częstotliwości 3,4 kHz

- Zakładając bezpieczny margines, do bezstratnego zapisu dźwięku o charakterystyce wynikającej z możliwości technicznych MARS BM z powodzeniem wystarczył przetwornik o częstotliwości próbkowania 22050 Hz lub większej

- Do skopiowania zapisu rejestratora MARS BM bez utraty żadnej z zarejestrowanych częstotliwości z powodzeniem wystarczył najtańszy sprzęt dostępny po 2000 roku. Zdecydowanie lepszy został użyty zarówno przez KIES jak i CLKP do wykonania wcześniejszych cyfrowych kopii CVR

- Zastosowanie sprzętu przetwarzającego dźwięk w pasmie 0-48 kHz do skopiowania analogowego nagrania zawierającego zapis dźwieku w zakresie częstotliwości 0-3,4 kHz w sytuacji w której każda wykonana wcześniej cyfrowa kopia MARS BM musiała spełniać minimalną specyfikację: 16 bit, próbkowanie: 11025 Hz/22050/44100Hz czyli znacznie powyżej zakresu częstotliwości rejestrowanych przez MARS BM było bezcelowe !

- Podłączanie sprzętu studyjnego do skopiowania analogowego zapisu dźwiękowego o parametrach wynikających ze specyfikacji systemu MARS BM było pustym zabiegiem marketingowym mającym przykryć fakt wykonania subiektywnego odsłuchu jedynie "ze słuchu"

Jakość kopii nie będzie nigdy lepsza od jakości oryginału. 3400 Hz będzie zawsze mniej od 5512 Hz, 22050 Hz lub 48000Hz. Zwiększanie zakresu rejestrowanych częstotliwości tego nie zmieni.

Bibliografia:

http://www.rmf24.pl/fakty/news-katastrofa-smolenska-rmf-fm-ujawnia-nowy-zapis-rozmow-z-tupo,nId,1711598

http://aviadocs.net/RLE/Mi-26T/Cd3/system/MARS-BM(RTE).pdf

===============

Techniczny off topic:

Częstotliwość próbkowania jest zawsze 2 razy większa niż częstotliwość pasma przenoszenia. Wynika to z charakterystyki zapisu fali jak i reguły Nyquista.

próbkowanie 44100Hz = zakres częstotliwości 0 - 22050 Hz
próbkowanie 22050Hz = zakres częstotliwości 0 - 11025 Hz
próbkowanie 11025Hz = zakres częstotliwości 0 - ~5512Hz

Ilość bitów na próbkę wyznacza zakres rejestrowanej amplitudy (w pewnym uproszczeniu: zmian głośności). Rozdzielczość 16 bitów to 65535 rejestrowanych poziomów natężenia dźwięku co zdecydowanie wystarcza do odwzorowania analogowego zapisu rejestratora MARS BM.

Polecam również:

http://e2rdo.salon24.pl/640770,nowa-metoda-badawcza-suplement

e2rdo
O mnie e2rdo

▐▄▄▄▄▌Polak, optymista▐▄▄▄▄▌ Si Deus nobiscum, quis contra nos ?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka